0 ks 0.00 €

TERAPIA TELA A DUŠE: Poznáte zásady "správneho" kúpeľa?

22/01/2018

#5 Dôvodov  prečo je teplý kúpeľ zdraviu prospešný.

Kedy a ako?

 

 

Kúpanie samotné má svoju dlhú históriu.  Všetci poznáme ten úžasný pocit uvoľnenia, keď sme ponorení v teplom kúpeli, a hlavne keď je vonku okolo nuly.  Teplý kúpeľ má blahodárne účinky nielen na telo, ale aj na dušu.

 

relaxacny kupel

              Photo by Noah Buscher on Unsplash

 

 

Aké sú zásady "správneho"  kúpania sa vo vani?

 

 

Najideálnejší čas,  kedy sa máme ponoriť do teplého kúpeľa je večer.  Základom je vždy začať zo sprchou,  aby sme sa zbavili rôznych nečistôt a denného potu.  Pri napúšťaní vody do vane je pravidlom, že voda nám má siahať po krk, keď si ľahneme do vane.  Takže najprv si napustíme vaňu a  rukou otestujeme či nie je pre nás príliš horúca. Telo ponárame postupne do vody.  Relaxácia vo vani by mala trvať 15-20 minút.

 

Kúpeľ si môžeme spríjemniť rôznymi etérickými olejmi alebo soľami do kúpeľa, ktoré našu pokožku zhydratujú a prečistia. Popritom si môžeme pustiť hudbu, ktorá má na naše telo tiež pozitívne a ukľudnujúce účinky a pôsobí proti stresu.

 soli do kupela

Upozornenie: niektorí z nás na uvoľnenie a väčšiu romantiku vo vani siahnu po víne alebo po alkohole. Lekári to neodporúčajú.

 

Kedy sa kúpeľ neodporúča

Neodporúča sa pri akútnych stavoch, pri ochoreniach močových ciest, pre ľudí trpiacimi vysokým krvným tlakom a ochoreniami so srdcom.

 

 

 

Prečo je teplý kúpeľ prospešný?

1. Prekrvenie kože a vnútorných orgánov

Nie každý z nás sa môžu zo zdravotného hľadiska kúpať pri vysokých teplotách. Práve vysoké teploty môžu srdciarom zbytočne viac namáhať srdce.

Ideálna je teplá voda a nie horúca. Vďaka teplému kúpeľu bude vaše srdce biť rýchlejšie, zlepší sa cirkulácia tela ako aj  zásobovanie vnútorných orgánov. Krv je menej hustá a cievy lepšie fungujú.  U zdravých ľudí, ktorí netrpia na ochorenie srdca môže teplý kúpeľ znížiť krvný tlak.

Ľuďom, ktorí trpia ischemickou chorobou srdca alebo sú po infarkte sa neodporúča kúpanie v termálnej vode.

 

2. Detoxikácia tela

Narozdiel od sprchovania sa naše telo v teplom kúpeli viac potí, a tým vyplavuje viac škodlivín z nášho tela.

 

3. Uľahčuje dýchanie

Ak máme telo ponorené do vody až po krk, môže to mať pozitívny vplyv na kapacitu našich pľúc a na príjem kyslíku. Vplývajú na to 2 faktory : Teplota vody a tlak vody na hrudník a pľúca.

Ak je voda teplá a srdce bije rýchlejšie , tak príjem kyslíku sa môže zlepšiť a vytvorená para prečistí dutiny.

 

4. Úžitok pre nervovú sústavu a mozog

Voda má priaznivý vplyv aj na našu nervovú sústavu. Ponorenie sa do vody môže znížiť bolesti, ako aj zápaly v tele, upokojuje nervovú sústavu, znižuje každodenný  stres a zlepšuje náladu.

5.  Uvoľnenie svalov

Na uvoľnenie našich svalov po cviční alebo intenzívnom tréningu padne dobre teplý kúpeľ. Najlepšie je ho doplniť ingredienciami ako morskou soľou, ktorá prečistí telo.

 

Levandula

Photo by Jessica Ruscello on Unsplash

 

Môžeme využiť aj silu byliniek buď čerstvých alebo sušených.Na uvoľnenie a upokojenie svalstva môžeme použiť levanduľu a na prekrvenie svalstva zase rozmarín.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 


DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM