0 ks 0.00 €

Krásna a zdravá pleť: Ako na zväčšené a viditeľné póry?

07/02/2017

Krásna a zdravá pleť:

Ako na zväčšené a viditeľné póry?

 

 

Všetky túžime po krásnej, zamatovo hladkej a hlavnej zdravej pleti. Hlavne veľké a zapálené póry nám môžu stáť v ceste k vysnívanému cielu.  Máme pre Vás pár tipov, ako si poradiť s veľkými pórmi.

 

 

 

Je veľa faktorov, ktoré spôsobujú veľké póry na našej pleti.  Poznáme štyroch hlavných vinníkov, ktorí sú zodpovední za tento stav.

 

1. Vek

Prvým vinníkom je vek. Ako starneme, naša pleť stráca na elasticite a pôsobí ovisnuto a povädnuto. Strata elasticity ide  ruka v ruke s rozširovaním pórov.  Póry na tvári sú väčšie a viditeľlnejšie.

 

2. Sebum

Sebum je kožný maz, predstavuje olejovú tekutinu vylučovanú mazovými žľazami. Sebum prirodzene hydratuje našu pokožku a chráni ju pred vysušením. Niektorí z nás majú väčšiu produkciu tejto zložky ako je bežné. Mastnejšia pokožka je viac náchylnejšia na tvorbu a zväčšovanie pórov.

 

3. Genetika

Žiaľ veľkosť pórov ovplyvňuje aj genetika, ako aj typ pleti.  Napriek tomu určite nesmieme zanedbať starostlivosť o pleť. Veľkosť a viditeľnosť pórov vieme ovplyvniť správnou a pravidelnou starostlivosťou.

 

4. Dlhý pobyt na slnku

Viacerí z nás milujeme pobyt a vylihovanie na slnku. Bohužiaľ, príliš dlhý pobyt neprospieva našej pleti. Dôvodom je, že sa nadmerne potíme a to vylučuje nadmerný maz, ktorý nám upcháva póry a spôsobuje akné.

 

Photo by Savs on Unsplash

 

Dobrá správa je, že správnou starostlivosťou môžete zmenšiť svoje póry. Tu je pár tipov ako na to.

 

 

Starostlivosť o póry:

 

 

1.  Rannajší a večerný režím

Umývajte svoju pleť pravidelne, a to ráno a večer.  Je to jeden z najjednoduchších, ako aj najrýchlejších spôsobov ako udržiavať pleť čistú. Siahnite po čistiacich pleťových vodách bez alkoholu alebo s obsahom kyseliny salicylovej, ktorá uvoľňuje upchaté póry a odstraňuje odumreté kožné bunky.

Horúca voda pleť vysušuje a zabraňuje tvorbe prirodzeného mazu !

Potenie dráždi pokožku !

Ak sa spotíte napr. pri cvičení je dobré si pleť tiež čo najskôr oplachnúť. O pleť sa treba pravidelne starať a čistiť, inak sa póry budú zhoršovať a zväčšovať.

 

 

2.  Peeling

Zbavte sa odumretých časti kože, ktoré inak môžu upchať póry a ešte ich zhoršiť. Môžete si doma pripraviť domáci peeling.

 

Domáci peeling: Vyskúšajte kombináciu citrónovej šťavy, vody a morskej soli.

 Jemný peeling pleti odstráni odumreté bunky z vrchnej vrstvy pokožky a zbaví upchatých nečistôt. 

 

 

3.  Topické prípravky starostlivosti o pleť

Použitie topických prípravkov starostlivosti o pleť s obsahom kyseliny salicylovej alebo retinoidov zmierňuje póry. Retinoidy zahŕňajú kyselinu retinovú ,retinylpalmitát a retinaldehyd. Kyselina retinová stimuluje produkciu kolagénu a elastínu, lieči akné a bojuje proti hyperpigmentácií.

Redinoidy sú deriváty vitamínu A.

Retinoidy sú úspešne pri boji proti baktériám, ktoré sa podieľajú na tvorbe akné. Majú anti-aging účinky, čo znamená, že vyhladzujú a zmierňujú vrásky.

 

4.  Korektívna dermatológia

Môžete využiť aj pomoc korektívnych dermatológov. Jedným z estetických zákrokov, ktorý dokáže stiahnuť póry a zjemniť pleť je chemický peeling.  Ďalšia metóda, ktorá zmierňuje póry je IPL - intenzívne pulzné svetlo. Tieto metódy musíte individuálne konzultovať s dermatológom, ktorý posúdi, ktorá metóda je vhodná pre vašu pleť.  

 

5. Make - up

Pozor pri používaní make-upu.  Neodporúča sa používať príliš ťažký make-up, ktorého úlohou je vyplniť alebo zakryť nezrovnalosti ako póry. Zbytočne môže zhoršiť stav vašej pokožky.

 

Prvá pomoc: ak niekde cestujete, pribaľte si do tašky aspoň čistiace obrúsky, aby ste si odstránili make-up.

Pred spaním vždy odstrániť dôkladne make-up. Ak neodstránite make-up pred spaním spôsobíte ďalšie a hlbšie upchávanie pórov.

 

5. Kaolínová maska na tvár

Vyskúšajte kaolínovú masku. Kaolín pomáha odstrániť prebytočný maz,nečistoty a odumreté bunky hlboko z pórov. Vďaka maske vyzerajú póry omnoho menšie. Peeling a použitie kaolínovej masky v jeden deň sa neodporúča, zbytočne môže viesť k podráždeniu pokožky.

 

 

6. Stravujte sa zdravo

 

Jedzte stravu bohatú na ovocie a zeleninu, potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty a  vhodne kombinujte rastlinné a živočíšne proteíny.

 

Zdravá strava a pleť

Photo by Dan Gold on Unsplash

Pite dostatok vody, vyhýbajte sa sladením a kofeínovým nápojom. Vyhnite sa nadmernej konzumácií mlieka a mliečnych výrobkov, keďže niektoré výskumy uvádzajú, že môžu zhoršiť akné. Treba všetko s mierou.

 

Pomaranče pomáhajú pokožke znovu nadobudnúť kolagén a spevniť pleť.

 

 

 

Domáce pleťové masky na stiahnutie pórov

 

1. Pleťová maska - citrónová šťava, uhorková štava a ružová voda

Citrónová šťava obsahuje enzýmy, ktoré sťahujú a spevňujú pokožku. Medzi jeho pozitíva patria aj jeho astringetné a antibakteriálne účinky.

Maska prečisťuje, jemne zosvetluje a zmenšuje póry.

 Vďaka tomu bojuje proti nečistotám hlboko v pokožke a reguluje tvorbu kožného mazu a predchádza tvorbe čiernych bodiek. Vitamín C obsiahnutý v šťave zosvetluje pokožku.

Citróny a pleť

Aplikácia

Zmiešajte 1 PL šťavy z citróna z 1 šálkou ružovej vody a 1/2 šálky uhorkovej šťavy. Všetko zmiešajte dokopy a naneste na časti, kde máte rozšírené pory.

 

 

 

2. Domáci peeling s citrónovou šťavou a morskou soĺou

Domáci peeling so zmesy šťavy z citróna, morskou soľou a vodou krásne pleť prečistí. Morská soľ odstraňuje odumreté zvyšky pokožky, nečistoty a prebytočný maz.

 

Pozor: s citrónou šťavou to netreba preháňať. Vždy treba dodržať pomer citrónovej šťavy a vody 1:2.

 Aplikácia

Zmiešajte 1PL morskej soli, 1/2 ČL citrónovej šťavy a 1 ČL vody. Umyjeme si dôkladne ruky a zmes nanášame prstami na tvár a to jemnými krúživymi pohybmi. Netláčime príliš, aby sme nespôsobili začervenanie pokožky. Masírujeme 2-5 minút a opláchneme teplou vodou a potom studenou vodou, aby sme uzatvorili rozšírené póry. Ku koncu pleť vysušíme jemným uterákom.

 

 

 

 

 

 

3. Pleťová maska z jablčného octu

Využite silu jablčného octu na póry. Má astringentné účinky, odstráňuje nadbytočný maz, čierne bodky a prečisťuje póry. Prirodzene vypína pleť a zmenšuje veľké póry a obnovuje PH pleti. Zároveň má antibakteriálne a protizápalové účinky.

 

Zmiešajte bio jablčný ocot s vodou v pomere 1:1.

Aplikácia

Namočte balvnený uteráčik  alebo vatový tampón do nachystanej zmesi a jemne naneste zmes do pokožky. Nechajte pôsobiť pár minút a opláchnite studenou vodou. Aplikujte zmes každý večer po vyčistení pleti. Následne ošetrite pleť hydratačným krémov.  

 

 

4. Kvasnicová maska

 

1 balenie kvasníc rozotrieť v maličkom množstve mlieka, naniesť a nechať zaschnúť a potom studenou vodou zmyť. Kvanisce (droždie) má čistiace účinky na pleť, pomáha na akné a obsahuje vitamíny skupiny B.

 

 

Základom zdravej pleti je udržiavať ju v rovnováhe, použivať vhodnú kozmetiku, pravidelne sa o ňu starať a dodávať jej potrebné živiny z vnútra.

 

 Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 


DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM