0 ks 0.00 €

KÁVA: pár dobrých rád, tipov a záujimavosti. Poznáte ich aj VY?

01/10/2017

Rady, tipy a zaujímavosti o KÁVE

 

Káva naša každodenná. Pitie rannej šálky cappuccina, espressa alebo iného favorita z druhu kávových nápojov sa  stáva našim denným rituálom.  Vďaka nezameniteľnej chuti a vôňi ju nespočetné množstvo ľudí miluje. Je to nepopierateľné jeden z najobľúbenejších nápojov na našej planéte, a tým sa radí aj medzi najčastejšie konzumované nápoje spolu s čajom.  Jej nezameniteľnú vôňu už môžete cítiť zo vzdialenosti. Ranná šálka kávy nás dokáže príjemne "nakopnúť" a nabudiť do práce, hlavne ráno v pondelok, keď sa človek vracia do práce.

 kavove boby

 

Zaujímavosti o káve

Zaujímavé fakty o káve,  ktoré ste možno netušili:

1. Viac než 500 miliárd šálok kávy sa skonzumuje ročne.kavova salka

2. Je najviac obchodovanou komoditou, po rope.

3. Prvá kaviareň bola otvorená v roku 1475 v Konštantinopole , dnešný Istanbul.

4. Američania sa radia medzi najväčších konzumentov kávy. Skonzumujú 450 miliónov šálok kávy za deň, a viac ako 150 miliárd šálok ročne.

5. Za "rodisko" kávy sa považuje Etiópia.  

 Krajina má 5. miesto v rebríčku najväčších svetových producentov kávy.  Okolo 700 000 ľudí sa venuje "obchodu" s kávou.  Viac ako 3,5 milióna vriec exportuje Etiópia ročne. Najväčším producentom je Brazília.

6. Na svete sa používajú dve hlavné druhy na produkciu kávy:

Kávovník arabica, ktorý má pôvod na Strednom východe a kávovník robusta, ktorý má pôvodod v Kongu. Kávovník Arabica produkuje najlepšiu kávu a je najviac pestovaný ( 3/4 svetovej produkcie kávy), zatiaľ čo zrná ROBUSTY sú tvrdšie, obsahujú 40-50% kofeínu a používa sa hlavne v instatných kávach.

7.  Medzi  najdrahšie kávy na svete sa radí Kopi Luwak, Hacienda La Esmeralda z Panamy, Fazenda Santa Ines z Brazílie,  káva St. Elena a Blue Mountain

Posledný druh kávy pochádza z Jamajky z vysokohorských oblasti. Je to druh, ktorý má bohatú orieškovú chuť a jemnú kyslosť. A za popularitu kávy Santa Elena môžeme poďakovať Napoleonovi Bonapartemu, ktorý ospevoval túto kávu a sial ju počas svojho pobytu na tomto ostrove.

8. Kopi Luwak, ktorá sa považuje za jednu z najdrahších a najlepších káv na svete, nie je káva v pravom zmysle slova.  

Pochádza z Indonézie. Kopi znamená káva a Luwak je miestny názov cibetkovej šelmy. Luwak požiera plody kávovníka, dokáže stráviť len dužinu a zrnká vylúči spolu s výkalmi. U nás sa cena tejto kávy pohybuje okolo 500 EUR/kg.

9. Ročná produkcia kávy Kopi Luwak je približne 700 kg ročne. Čo ju radí medzi najvzácnejšiu kávu.

    Najväčšim spotrebiteľom tohto druhu sú Japonci.

    10. Jednou z najlepších káv je Konai Kai. Je to však subjektívne hodnotenie a nie každému musí chutiť.

Rastie na sopečnej pôde na Havajskych ostrovoch,ktorá jej dodáva špecifickú chuť a opojnú arómu.  

kavove bobule

 

11. Kávovník dáva prvé plody až po  4 -5 rokov. Každý strom rodí okolo 500 g  kávových bôbov za sezónu.

12. Zdravotné účinky kávy závisia hlavne na tom,  ako je káva pripravená.

Papierové kávové filtre odstraňujú olejové čiastočky nazývané diterpeny, ktoré sú spájané s koronárnou chorobou srdca. Metalické filtre, naproti tomu  neodstraňujú tieto olejové komponenty.

13. Kofeín sa nachádza v krvi 30 až 40 minút po konzumácií kávy.

14. Káva Arabica má silnejší antioxidačný účinok ako iné bežné druhy káv.

15. Vodná stopa pri  1 šálke kávy predstavuje  132 litrov vody.  Vodnou stopou sa rozumie množstvo sladkej vody, ktoré je potrebné pri výrobe, používaní alebo konzumácií daného výrobku.

 

 

 

Káva a pleť

 

 káva a pleť

 

Potrebujete "vliať život" do  Vašej unavenej a povädnutej pleti.  Vyrobte si doma pleťovú masku pomocou rozomletých kavových bôbov a  ďalších úžasných prírodných pomocníkov. Kofeín sa používa vo veľkej miere v rôznych kozmetických produktoch, vďaka skvelým spevňujúcim a sťahujúcim účinkom.

Kofeínová maska je ideálna pre všetky typy pleti.  Recept na kofeinovú masku, ktorú nájdete v tomto článku sme odskúšali a boli sme s ňou spokojné. Je to jednoduché,  rýchle a efektívne.  Po nanesení cítite sťahujúce účinky, pleť je vypnutejšia a má zdravší vzhľad. 

 

TIP: Masku si môžete natrieť aj na oblasť krku. POZOR: na oblečenia a na obočie - potom to ide ťažšie dole.

Ingrediencie:

1    PL  rozomletých  kávových bôbov  *
1    PL  mletého kakaa ( žiadne granko)

1    PL mlieka  (môžete využiť aj mandľové nesladené mlieko)
1/2 PL citrónovej šťavy alebo môžete dať aj olivový alebo mandľový olej ( oleje sú ideálnejšie ak máte suchšiu pleť)
1    PL medu

*Alternatíva:  Nemusíte hneď bežať do obchodu a kúpiť si kavové zrnká aby ste si ich mohli namlieť. Môžete siahnuť aj po klasickej instatnej káve, ktorú máte doma. My sme mali poruke instatnú kávu Jacobs so zmesou Arabica a Robusta a boli sme spokojné s výsledkom.

 

Postup:

Odporúčame pridávať suroviny presne podľa návodu a robiť nad umývadlom.

Pleť si najprv očistíme od nečistôt a zvyšku make-upu. Na nanášanie a odstránenie pleťovej masky sme použili vatové tampóny.

kakaovy mlyncekV miske zmiešame najemno rozomleté kávové bôby (alebo instatnú kávu) s kakaovým práškom, a potom až pridáme mlieko. Miešame, kým sa nevytvorí pastovitá zmes. Ak chceme mať hustejšiu zmes, odporúčame postupne pridávať mlieko. Ak sa Vám zdá, že už to začína byť redšie tak už nepridávame mlieko.  Pridáme šťavu z citrónu (resp. olej)  a med. Dôkladne premiešame. Nakoniec zmes nanesieme na tvár a necháme pôsobiť 20 minút. Po 5 minutách sme už cítili že maska sa pomaly sťahuje a je pevnejšia. Následne opláchnime masku vlažnou vodou, alebo namočíme vatové tampóny do vody a postupne zmývame z tváre. Pleť  je jemnejšia, vypnutejšia a pôsobí žiarivo.

TIP: Zvyšok nachystanej zmesy môžete dať na 3 dni do chladničky a neskôr znovu použiť.

 

 

 

 

 

Účinky prírodných surovín:

Kavové bôby

Kavové bôby sú skvelým antioxidantom, zmierňujú začervenanie a zápaly. Vďaka exfoliačným účinkom, zbavujú našu pokožku odumretých buniek, prebúdzajú unavenú pokožku a dodávajú jej potrebnú vitalitu.

Kakao

Kakao je tiež zdrojom antioxidantov. Obsahuje vysoké množstvo síry, ktorá je skvelým pomocníkom pri akné. Poskytuje potrebnú hydratáciu pleti, čo je základom mladosti pokožky.

Mlieko

Kyselina mliečna exfoliuje pleť (odstraňuje odumreté bunky pokožky), prírodné enzýmy obsiahnuté v mlieku ju zjemňujú a amino kyseliny zase hydratujú.

Citrón

Šťava z citŕonov má taktiež exfoliačné účinky a je bohatá na vitamín C. Vitamín C rozjasňuje, spevňuje pleť a reguluje mastnotu pokožky.

Med

Med má prirodzené zvlhčujúce, zvláčňujúce a antibakteriálne účinky. Med obsahuje veľa účinných látok. Dočítali sme sa, že najviac prospešných látok obsahuje nefiltrovaný, "surový" med.  Je skvelý pomocník pri hojení rán. Obľúbený je med MANUKA z Nového Zélandu, ktorý obsahuje veľa liečivých látok. med

 

 

 

#5 Hlavných dôvodov prečo vyskúšať domácu masku z kávových bôbov

# 1. Vypína a tónuje pleť

Káva má mierne sťahujúce účinky na cievy v pokožke, pomáha odstrániť prebytočnú vlhkosť z tukových buniek pokožky, vďaka čomu pôsobi pleť pevnejšie.

#  2. Detoxikuje pleť

Káva obsahuje kyselinu chlorogenovu a ferulovú, ktoré fungujú v princípe ako  "chemický peeling" v pleťovej maske.

# 3. Rozžiaruje a zosvetľuje pokožku

Ďalšia služba, ktorú antioxidanty preukuzujú pleti je regenerácia a dodanie prirodzeného jasu.

# 4. Vyhladzuje vrásky

Káva je silný prírodný antioxidant.  To je aj hlavný dôvod, prečo sa extrakt z kávy pridáva do kozmetických prípravkov.Jednou z hlavných a dôležitých úloh antioxidantov je napraviť a zmierniť škody spôsobené oxidačným stresom.

#5. Zmierňuje celulitídu

Kofeín si doprajte radšej vo forme kávového peelingu než ho piť. Ideálne sú rozomleté kávové bôby zmiešané s olejom  (olivovým, mandľovým alebo kokosovým) a s primiešaním kryšalové cukru alebo soli. Najlepšia je hrubozrnná soľ. Nadmerné pitie môže zhoršiť vzhľad pokožky.

 

 

Naučte sa techniku zdobenia cappuccina  - spomalený video návod:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 


DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM