0 ks 0.00 €

Avokádový olej: zázračné účinky na pleť a telo

 12/02/2017

 

Avokádový olej a jeho zázračné účinky na pleť a telo

 

 

Avokádový olej, ktorý je lisovaný za studena je jedným  z najbohatších zdrojov  prospešných mononenasýtených kyselín ako je kyselina olejová. Tieto tuky sú skvelým doplnkom nášho jedálnička.  Ďalšou dobrou správou je, že majú pozitívny vplyv aj na štruktúru a vzhľad našej pleti, čo každú z nás určite poteší.

 

 

Fakty o avokáde a avokádovom oleji

 

Plody avokáda sa často zbierajú nezrelé, aby sa pri dlhých prepravných trasách nepoškodili.   Ako banány, mango alebo hrušky patrí avokádo medzi klimakterické plody, ktoré pri izbovej teplote dozrievajú.  Klimakterické plody sú také, ktoré produkujú etén  a  ten napomáha opadu listov, kvetov, plodov a ich dozrievaniu.

 

Avokádo má zo všetkých známych  druhov zeleniny a ovocia najväčší obsah tukov.  Avokádový olej sa vyrába z dužiny. Vysoko kvalitný prírodný avokádový olej má žlto-zelenú až zelenú farbu a je skôr zakalený.

 

 

Zrelé plody avokádovníka slúžia ako základ na výrobu avokádového oleja. Poďla druhu, pôvodu a spôsobu výroby obsahuje avokádový olej nasledujúce účinné látky:

 

  • vitamíny A,C, B1, B2, B6, D, E, K

  • minerálne látky: draslík, fosfor, horčík, mangán, meď, selén, sodík, vápnik, železo,

  • lecitín,

  • karotenoidy

  • vitamíny A, D, E

  • kyselinu listovú,

  • kyselinu panthothenovú, ....

 

 

Avokádový olej a pleť

 

Avokádový olej je nielenže úžasný pomocník pri hydratácií  pokožky, pričom zanecháva našu pokožku hebkú a jemnú, ale zároveň sa odporúča aj ako účinná pomoc pri boji s akné, čiernych bodiek tzv. komedónov ( sú znakom upchatých pórov),  ekzémov a ďalších foriem zápalu kože. 

Avokádový olej sa dobre a rýchlo vstrebáva do pokožky. Vďaka obsiahnutým vitamínom A a E, ako aj nenasýtených mastných kyselín zlepšuje vzhľad pleti.  Často sa používa ako anti-aging olej a intenzívna starostlivosť o suchú a problematickú pleť .

 

Je aj nápomocný pri ošetrovaní tkanív drobných jaziev.  Má vplyv na ich lepšie hojenie, obnovuje bunky pokožky a zabezpečuje lepší prechod k zdravšej pokožke. Ak sa avokádový olej včas použije , môže sa zamedziť tvorbe výraznejších jaziev. Olej sa rýchlo vstrebáva a zanecháva pleť vláčnu. Je vhodný pre všetky typy pokožky, ako pre suchú, mastnú a zmiešaný typ pokožky. Pri zmiešanej pokožke zjemňuje olej póry  a pôsobí dokonca protizápalovo. Pri dlhodobom používaní pomáha avokádový olej k jasnej, vitálnej a pružnej pleti.

Avokádový olej obsahuje biotín, ktorý chráni pred nepriaznivými vonkajšími vplyvmi a vďaka nemu pleť prijme viac vlhkosti. Drobné vrásky sa pri dlhodobom používaní vyhladia  a šupinky na pokožke patria už minulosti. Samozrejme olej môžeme využiť aj na suchú pokožku na lakťoch a na kolenách, vďaka čomu sa takáto suchá koža redukuje.  Náš tip: použiť avokádový olej na popraskané päty, aby boli pekne hladké.

Karetenoidy a vitamín A obsiahnuté v avokádovom oleji chránia našu pleť pred UV-žiarením , vitamín C je dôležitý pri tvorbe elastínu a kolagénu, vďaka čomu je naša pleť pružná a mladá,  a predchádza sa tvorbe vrások.                

Olej môžeme využiť aj pri zabránení podráždeniu pokožky po holení, tým že pôsobí protizápalovo.  Po osprchovaní nanesieme olej na pokožku namiesto peny na holenie. Olej vmasírujeme do pokožky a chĺpky môžeme oholiť.  Nevýhodou je, že žiletka sa môže zalepiť. 

Samozrejme je dôležité poznamenať, že individuálne výsledky závisia aj od typu našej pleti , dobrých stravovacích návykoch a iných faktorov.

 

 

Vyživujúca domáca maska na tvár s avokádovým olejom

 

Ak chceme dopriať našej pleti výživu a hydratáciu nie je nič lepšie ako vyživujúca avokádová maska. Vďaka výživným látkam, vitamínom a nenasýteným mastným kyselinám má nepochybne priaznivé účinky na pleť. Masku si vieme aj doma vlastnoručne vyrobiť a nemusíme ju zbytočne hľadať v drogérií a zároveň vieme, že nanášame 100% prírodnú avokádovú masku bez chemických prísad. 

 

 

Tvarohovo - avokádová maska

 

Ingrediencie:

1PL tvarohu (nie hrudkovitý) - roztierateľný typ

1PL avokádového oleja

 

Príprava

Pomocou lyžice rozmiešame obidve ingrediencie, pokiaľ sa nám nevytvorí hladká masa. Pripravenú zmes následne natrieme na tvár, vynecháme oči a ústa. Po uplynutí  ca. 15 minút masku zmyjeme letnou vodou.

Nielen avokádový olej, ale aj tvaroh má úžasné hydratačné účinky, vďaka čomu sa drobné vrásky vyhladia a naša pleť je hladšia a jemnejšia. Ďalšia výhoda je, že obe ingrediencie pôsobia protizápalovo a zmierňujú výražky. 

 

 

 

Avokádový olej na vlasy + tipy na avokádový zábal vlasov

 

 

Avokádový olej je nielen skvelým pomocníkom v kuchyni a pôsobí zdravo na naše telo ale má aj úžasné účinky na naše vlasy. Vďaka cenným mastným kyselinám a vysokému obsahu tuku, ako sme už spomínali spraví avokádový olej zo suchých a polámaných vlasov zdravé, lesklé a poddajné.

Kúru na vlasy si môžeme pripraviť aj v pohodlí nášho domova. Na avokádovú vlasovú kúru môžeme použiť dužinu z 2 kusov zrelých plodov alebo 2 polievkové lyžice avokádového oleja. Ak použijeme dužinu avokáda tú treba rozmiešať na kašičku. Buď k dužine alebo k oleju pridáme ešte 2 PL olivového oleja, 2 PL slnečnicového oleja a niekoľko kvapiek šťavy z citróna. Spolu premiešame a vytvoríme zmes. Následne pripravenú zmes jemne vmasírujeme do pokožky hlavy. Predtým je však potrebné si dať starší uterák na plecia, aby sme sa vyhli zašpineniu oblečenia.  Po 20-30 minútach je potrebné dôkladne zmyť vlasy teplou vodou. Pravidelné používanie chráni vlasy pred vysychaním a dodáva pokožke hlavy potrebnú hydratáciu.

 

 

Intenzívna avokádová kúra na vlasy

 

Alebo si môžete dopriať intenzívnu avokádovú kúru. A to tak, že avokádový olej alebo dužinu vo forme kašičky použijeme priamo na vlasy.   Následne sa pokryjú vlasy fóliou. Po dobe pôsobenia ca. 1 hodinu môžeme vlasy vymyť šampónom. Omnoho intenzívnejší účinok sa docieli ak sa kúra nechá pôsobiť cez noc . Lámavé časti sa opravia a vlasy nadobudnú lesk a hebkosť.

Aby nám pozitívne účinky čo najdlhšie pretrvali tak sa odporúča týždenná vlasová kúra. Pri tejto kúre sa odporúča použiť len 1PL avokádového oleja a 1PL medu. Obidve ingrediencie sa musia dôkladne premiešať. Takáto kúra sa môže použiť aj jeden krát za týždeň a treba hotovú zmes vmasírovať do vlhkých vlasov. Pri pravidelnom používaní docielime lepšiu štruktúru vlasu.

 

 

 Zatiaľ nebol vložený žiaden komentár.


 
 


DAJTE O NÁS VEDIEŤ AJ OSTATNÝM